ABFM Slalom Results


Each entrantís Best Run is in RED. The class placements are in descending order (first, second, third, etc). The trophy winners in class are marked with "*". A number in parenthesis represents penalty seconds for cones and gates missed or cones tossed.

If you were unable to attend the Giant Slalom awards ceremony please email Jeff Drago at racerkoi@wildblue.net to receive your trophy in the mail. The trophies for the Giant Slalom were provided by the ABFM Comittee and are generic picture frames titled "PEOPLE'S CHOICE"

Jeremy Thorpe had the overall Best Time

ABFM 2007 GIANT SLALOM RESULTS

Class 1 New MINI (BMW)

T PI Name Model Run 1 (p) Run 2 (p) Run 3 (p)
* 1 Alan Hayward CooperS 48.589 49.681 48.758
* 2 Brian Smotherman CooperS 51.544 52.163 50.380
* 3 Mike Boone CooperS 56.188 52.981 51.389
4 Martin Wild CooperS 58.300 51.990 54.232
5 Terry Bonney MINI 1600 55.132 54.454 53.367
6 Gary Siers CooperS 54.541 54.726 53.503
7 Jeremy Bonney MINI 1600 57.661(1) 55.491(1) 53.701(1)

Class 2 MG

T PI Name Model Run 1 (p) Run 2 (p) Run 3 (p)
* 1 Scott Watkins 76 Midget 52.460 51.794 50.147
* 2 Gary Lewis 71 MGB/GT 59.376 59.068 56.400
* 3 Jon Will 58 MGA 62.270 58.620 57.528
4 Rick Freestone 77 MGB 64.145 62.509 6O.732
5 Steve Rollin 52 MGTD DNS

Class 3 Jaguar

T PI Name Model Run 1 (p) Run 2 (p) Run 3 (p)
* 1 Art Dickenson 83XJSGT 51.151(1) 48.546(1) 49.270(1)
* 2 TyierHayward 66 E-type 50.996(1) 49.168 48.565(1)
* 3 Cameron Sheahan 02XKR 51.667 SO.323 49.854(1)
4 Bruce Mate OOXKR 52.702 52.496 51.202
5 Carolyn Amquist 67 E-type 61.476(5) 53.484 53.085
6 Robin Page 91 XJS 57.436 57.171 56.898
7 Chuck Anderson 64E-type 57.628 59.258(2) 58.836(1)
Sat. 8 Chase Dickenson 02 X-type 66.166 59.116 58.667
Sun. Chase Dickenson 02 X-type 58.201 55.240 55.419

Class 4 Mini Group 1

T PI Name Model Run 1 (p) Run 2 (p) Run 3 (p)
* 1 Jeremy Thorpe Morris Moke 50.957(1) 46.987 46.711 FTD
* 2 Larry Janskey Austin Make 50.310(6) 49.163 47.025
* 3 Allen smith 1976 W&P 25 48.964 48.608 47.647

Class 5 Mini Group 2

T PI Name Model Run 1 (p) Run 2 (p) Run 3 (p)
* 1 Marty Salvati 63 Mini Saloon 51.119 49.942 49.286
* 2 David Walton 71 Clubman 56.220 54.255 52.208
* 3 Dan Tatom 65 Saloon 57.365(2) 59.842 54.548(1)

Class 7 Big Bore (over 2500 cc)

T PI Name Model Run 1 (p) Run 2 (p) Run 3 (p)
* 1 Craig Anderson 48.991 A-H 100 49.230 50.053(1)
* 2 Mark Nast 78 TVR 3000S 51.052 50.663 50.353{1)
* 3 Bob Brinea 66 Tiger 52.949 53.820 51.946
4 Bob Bridgeford 66 Tiger 54.300 54.267 53.4Z6
* 5 Tom Johnson 74 TVR 2500M 59.914 56.874 56.978

Class 8 Small Bore (under 2500 cc)

T PI Name Model Run 1 (p) Run 2 (p) Run 3 (p)
* 1 Brian Lucas 72 TR6 50.085 52.187(1) 49.673
* 2 Kim Moser 70 TR6 53.951 52.947 51.602
* 3 Gregg Smith 61 Bugeye 53.865 53.868 52.660
Sat. 4 Eric Jennings 78 Spitfire 60.784 60.008 57.300
Sun. Eric Jennings 78 Spitfire 58.306 56.432 56.959

Class 9 Lotus

T PI Name Model Run 1 (p) Run 2 (p) Run 3 (p)
* 1 Ross Hoevet 05 Elise 49.127 48.990 48.791(1)
* 2 Peter Griffin 66 Elan BRM 50.678 51.947(1) 50.019(1)
* 3 Diane Griffin 66 Elan BRM 64.525 54.038 53.425

Home